Turystyka w dobie pandemii – jak zmieniają się preferencje podróżujących?
W dobie pandemii koronawirusa, turystyka stała się dziedziną niezwykle skomplikowaną i wymagającą zachowania szczególnych norm bezpieczeństwa. Przekłada się to na zmiany w preferencjach i oczekiwaniach podróżujących, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie zdrowotne i sanitarno-epidemiologiczne. Jak wygląda turystyka w czasie pandemii i jakie trendy obserwujemy?
Polacy wolą wakacje w kraju
Pandemia wywarła duży wpływ na preferencje turystyczne Polaków. Według raportu przeprowadzonego przez czołową firmę doradczą, aż 60% badanych zadeklarowało, że w tym roku chce spędzić urlop w kraju. Zaledwie 30% z nich chce wyjechać zagranicę, a pozostałe 10% wciąż waha się, co do formy i miejsca urlopu. Taki stan rzeczy jest zrozumiały, biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niesie ze sobą podróżowanie do krajów o zmiennych warunkach sanitarnych.
Wzrost zainteresowania odpoczynkiem w naturze
Podróżowanie w dobie pandemii stało się znacznie mniej zakorzenione w standardowych koncepcjach wypoczynku, a coraz bardziej skoncentrowane na dostępności natury. Z tego powodu, dużą popularnością cieszą się obecnie regiony turystyczne położone na terenach otwartych, z dala od zgiełku i tłumu. Wakacje w górach, nad jeziorami, czy w parkach krajobrazowych to propozycje coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Takie rozwiązanie daje nie tylko poczucie wypoczynku, ale także większe poczucie bezpieczeństwa w dobie pandemii.
Podsumowując, turystyka w dobie pandemii niewątpliwie wymaga dostosowania się do nowych zasad i ograniczeń. Observeuje się zmiany w wyborze kierunków urlopowych i preferencji co do formy wypoczynku. Jednak jedno pozostaje niezmienne, a mianowicie potrzeba odpoczynku i relaksu, które są nadal podstawowymi celami wakacyjnych wyjazdów.